17.5 C
Tirana
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Ajo rritet në çdo hap dhe është kura më e mirë për pickimin e mushkonjave: Mrekullia e bimës lehtëson kruajtjen dhe inflamacionin

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Bokvica, për shembull, është zgjidhja perfekte për të qetësuar kruajtjen pas pickimit të mushkonjave.

Disa njerëz aplikojnë mjete parandaluese, por nëse nuk kanë arritur të parandalojnë që mushkonjat të “marrin pak gjak”, ata përdorin ilaçe të modës së vjetër.

Një nga barishtet që mund të ndihmojë në largimin e kruajtjes dhe inflamacionit, është Bokvica.

Ndonjëherë edhe një përgatitje e shtrenjtë nuk mund të ndihmojë në zgjidhjen e shqetësimit. Ka shumë “ilaçe” popullore që lehtësojnë kruajtjen nga pickimi i mushkonjave, dhe bokvica është veçanërisht efektive. Ajo rritet fjalë për fjalë kudo, është në parqe, afër betonit, në fusha, dhe gjithçka që duhet të bëni është ta korrni.

Gjethet përmbajnë tanina që lehtësojnë kruajtjen dhe kanë një efekt të butë anestezik.

Përveç kësaj, ato veprojnë si një antibiotik natyral që parandalon inflamacionin. Gjithçka që duhet të bëni është të merrni disa gjethe dhe t’i grini për të lëshuar lëngun, të cilin më pas do ta fërkoni në vendin e kafshimit .

Më së miri është të përdorni gjethe të sapo vjela dhe të buta dhe fillimisht kontrolloni që të mos jenë të “infektuara”, pra të mos jenë pickuar nga vemjet dhe që kërmijtë të kenë lëshuar mukozën mbi to.

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit