8.5 C
Tirana
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Anila Kalleshi ju tregon ç’duhet të bëni që venat varikoze të ikin për pak ditë

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Për aresye të ndryshme, venat shpesh here bëhen të acaruara dhe mjaft të dukshme në këmbë. Gratë zakonisht janë më të prekura nga ky problem, veçanërisht pas arritjes së një moshe të caktuar. Kur ne ne jemi në moshe te re, valvulat nxisin rrjedhjen e gjakut vazhdimisht në muskujt e zemrës. Por, me kalimin e kohës, venat dobësohen dhe inflamohen,

 

Venat varikoze nuk përfshijnë ndonjë lloj shqetësimi për shumë. Por me kalimin e kohës, ata mund të gjenerojnë një ndjesi të rëndesës dhe dhimbjes së këmbëve. Kjo është arsyeja pse ne duhet t’i kushtojmë vëmendje këtij problemi para se të jetë tepër vonë. Lexoni për të mësuar rreth një mjeti shumë të dobishëm për të luftuar venat varikoze.

Uthull Molle dhe domate jeshile kundër venave Varikoze Duke përzier uthullen e molles dhe domate jeshile, ju merrni një ilaç të fuqishëm kundër venave varikoze.

 

Kjo përzierje është në gjendje të zvogëlojë inflamimin dhe të përmirësojë qarkullimin. Përdorimi i saj është i jashtëm, por vitaminat dhe mineralet e saj depërtojnë në lëkurë gjenerojnë rezultate të pabesueshme. Për më tepër, me këtë përzierje mund të eliminoni lëngjet dhe toksinat që mbahen në indet. Në këtë mënyrë, nuk do të ketë asgjë që shkakton zmadhim të venave, duke reduktuar inflamacionin.

Përfitimet e domates jeshile Përdorimi i domates jeshile për të luftuar venat varikoze është bërë shumë popullor. Kur zbatohet nga jashtë, eliminojmë stresin oksidativ dhe inflamimin e venave. Kjo është për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të antioksidantëve dhe likopenit.

 

Efektet e acideve natyrore të domates jeshile krahasohen me ato të aspirines. Kjo është në gjendje për të përmirësuar qarkullimin dhe zvogëlon rrezikun e mpiksjeve të rrezikshme. Ajo gjithashtu mund të rivendosë funksionin e valvulave të venave. Si rezultat, rrjedha e gjakut në zemër përmirësohet. Kjo perime gjithashtu lufton lodhjen dhe tensionin. Përfitimet e uthullies të mollës Ky produkt është një tonik natyral me vetitë anti-inflamatore dhe vasodilatuese. Kur aplikohet rregullisht në këmbë, venat mund të zhduken. Për më tepër, vitaminat dhe mineralet përmirësojnë qarkullimin dhe parandalojnë plakjen e parakohshme. Zbatimi i saj ka efekte analgjezike dhe relaksuese që do të reduktojnë dhimbjen në këmbë. Përveç kësaj, ushqyesit e saj ndihmojnë në tonusin e lëkurës, duke e lënë atë të fortë për më shumë kohë.

Trajtimi për venat varikoze: Uthulla që ju do të përdorni për këtë trajtim duhet të jetë 100 % organike. Prezantimet e tyre të rafinuara nuk kanë lëndë ushqyese të caktuara esenciale për këtë qëllim. Përveç kësaj, për shkak të aciditetit të njëjtë, ju do të duhet të përzieni atë me pjesë të barabarta të ujit në mënyrë që ajo te mos jetë gërryese për lëkurën.

Çfarë ju duhet: – Uthull organike molle (1 filxhan) – Domate jeshile (5 cope) – Shishe qelqi me kapak Garzë

Përgatitja dhe përdorimi: Prisni domatet jeshile të feta dhe vendosni ato në kavanoz. Pastaj shtoni uthull molle dhe mbuloni ato për 48 orë. Vendos enën në një vend të freskët dhe të errët në mënyrë që ajo të përqendrohet mirë. Pas 48 orësh, merrni feta domatesh dhe vendosni ato në venat varikoze. Menjëherë, mbuloni ato me fashë ose garzë për t’i mbajtur ato të fiksuara në vend. Le të veprojnë për 40 minuta dhe të shpelahen me ujë të ftohtë. Ky proces duhet të përsëritet çdo ditë për 2 javë.© 2021 Anila Kalleshi./preferenca-al.com

 

 

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit