9.5 C
Tirana
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Ardit Gjebrea: Çani promovon grekët e serbët mua jo! Zbuloni rom.ancën kosovare

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Një pjesë njohin Ardit Gjebrean e festivaleve dhe një pjesë Ardit Gjebrean si moderator. Përse këngëtari ndryshoi zhanrin e muzikës? Ai tha se i pëlqen muzika në tërësi, packa se mund të jetë amerikane, ballkanike etj.

Sipas këngëtarit, në vendin tonë ekziston një mentalitet “inj.orant” apo komplekse të vjetra të ngelura në lidhje me muzikën. Gjebrea theksoi se kjo nuk haset në vendet e tjera të Ballkanit, madje e duan shumë muzikën popullore moderne.

“Ka edhe nga ata persona elitar të Tiranës që thonë është muzika greke apo serbe më e mirë. Më shumë mund t’ju pëlqejë një këngë serbe që është po prapë turbofolk, muzik zbavitëse si këngët e mia, por vetëm mos ta dëgjoj shqip.

I pari psh është Arian Çani. Arian Çani vendos shumë i lumtur një muzikë greke, por që është prapë një muzik ballkanike moderne, njëjtë si kënga e Arditit dhe këngën e Arditit nuk e transmeton kurrë. Përse e bën këtë?”./gazetaz.com

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit