15.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Boris Johnson përcakton planin e ngadaltë për të hequr Anglinë nga bllokimi deri në verë

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Kryeministri britanik Boris Johnson ka vendosur një udhërrëfyes me katër hapa për të hequr Anglinë nga bllokimi i saj Covid-19. Vendi ka qenë në bllokim të plotë kombëtar që nga 4 janari, pasi u zbulua një variant i ri, më i transmetueshëm i koronavirusit në Anglinë juglindore.

Të gjithë duke qenë mirë, qeveria e Johnson shpreson që pjesa më e madhe e ekonomisë do të jetë në gjendje të hapet para fundit të qershorit. Ndërsa njoftoi planin të hënën, Kryeministri theksoi se katër hapat do të vendosen nga “të dhënat jo datat” dhe theksoi se ata do t’i nënshtroheshin ndryshimit. Zyrtarët e “Downing Street” ishin të etur të shpjegonin se kjo kujdes ishte për të shmangur kufizimet në të ardhmen që do të dëmtonin më tej ekonominë.

“Nuk ka … asnjë rrugë të besueshme për në një Britani Zero Covid ose në të vërtetë një Botë Zero Covid dhe ne nuk mund të vazhdojmë pafundësisht me kufizime që dobësojnë ekonominë tonë, mirëqenien tonë fizike dhe mendore dhe shanset për jetën e fëmijëve tanë”, Johnson tha.

“Ky udhërrëfyes duhet të jetë i kujdesshëm por edhe i pakthyeshëm.”./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit