13.5 C
Tirana
E shtunë, 8 Tetor, 2022
- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Antikitet

Shkrimtari Grek: Greqia e lashtë fliste shqip dhe e quanin veten roman, ja dokumenti (Foto)

Që Greqia është një shtet artificial me doktrinë fetare është thënë shpesh, prej shʋmë stʋdjʋesve apo dëshmitarëve që panë nga afër transformimin e popʋllsis...

Jeruzalem, gjendet pas 2000 vitesh “thesari” i përmendur në Bibël

Në dekadat e fundit para shkatërrimit të Tempullit të Dytë, një hebre, ndoshta një pelegrin po ecte në rrugën që lidhte pishinën Shiloah në...

Shpata 900-vjeçare nxirret nga fundi i detit

Një shpatë që besohet se i përkiste një kryqtari i cili po lundronte drejt Tokës së Shenjtë thuajse 1000 vite më parë, është nxjerrë...

ODISE udhëtari me Qeleshe ose Plis

  ODISE udhëtari me Qeleshe ose Plis Mozaiku i parë, ndodhet në Muzeun Bardo të Tunizis. Ajo i përket Shekullit II pas Krishtit.. Këtu, Odiseu dhe njerëzit e...

Media greke i kushton artikull/ Tha se grekët e kanë prejardhjen nga Ilirët, grekët paralajmërojnë historianen shqiptare: Ti do…..

Media greke ‘Protothema’ i ka kushtuar një artikυll hίstorίanes Elena Kocaqi dhe deklaratave të saj. Së f.υndmi, ata shkruajnë se Kocaqi ka ɑκυ.zυɑr Greqinë...

Hístoría e shqíptarít, që u bë këngëtarí dhe muzíkantí më í madh í Kostandínopojës në shek. XI

Jan Kukuzelí fígurë e shquar e kulturës muzíkore bízantíne, me orígjínë nga Durrësí. Líndí rreth víteve 1070-1075. U pranua në shkollën e pallatít perandorak...

“Sho.kohen” Grekët nga Teodoros Pangalos : E gjithë Atika fliste shqip, ishin arvanitas dhe e gjithë bota e di

Nga Teodoros Pangalos:“U rrita në një shtëpi, në të cilën origjina arvanitase u jepte të gjithëve, veçanërisht fëmijëve, një krenari kolosale. “Jemi Arvanitas”. Kjo origjinë...

Monedha apo paraja e mbretit iliro-shqiptar ‘ΒΑΡΓΥΛ’ i nxjerr sërish bojën gjuhës greke

Shkruan: Aleksander HASANAS: Kjo monedhë është e shkruar pastër, qartë në gjuhën shqipe, pra sërish këtu na duhet të bëjmë një krahasim me gjuhën...

“E çuditshme por e vërtetë. Gjarpinjtë ruajnë kishën, historia e ruajtur në gurë.”

Gjarpinjtë ruajnë kishën Në Ljare, katund malor në jug-perëndim të Liqenit të Shkodrës (perëndimi i Kranjës, rrethi i Tivarit - Mali i Zi), gjendet simboli...

Pse u shemb qytetërimi Maja?

Nga Owen Jarus Majat kanë jetuar në Amerikën Qendrore dhe Gadishullin Jukatan të paktën që prej vitit 1800 Para Krishtit, dhe lulëzuan në rajon për...

Artikujt e fundit

- Advertisement -spot_img