13.5 C
Tirana
E premte, 7 Tetor, 2022
- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Ekonomi

Çmimet e naftës shtrenjtohen për herë të gjashtë në pak muaj, arrinë afër rekordit historik

Çmimet e karburanteve kanë shënuar një tjetër rritje ditët e fundit, për herë të gjashtë radhazi në vetëm pak muaj. Në pikat e tregtimit të“Kastrati”,...

Shansi për Shqipërinë, prodhimi që mund të nxitet nga kriza e çmimeve

Vala e rritjes së çmimeve në tregjet ndërkombëtare për mallrat dhe shërbimet, në nivelet më të larta në 15 vjet, mund të shërbejë si...

LAJM I FUNDIT/ Do shtohen rrogat dhe ndihma ekonomike. Merret vendimi i rëndësishëm nga qeveria Rama

Vendime të rëndësishme. Pas një periudhë të gjatë diskutimesh për buxhetin 2022, sot qeveria mori vendimin ta miratojë projektbuxhetin e vitit 2022. Këto politika të...

Mungesë e madhe për punëtorë nga Britania/ Mbretëria e Bashkuar kërkon dy milion puntorë: Ja si të aplikoni

Numri i vendeve té lira té punés né Mbretériné e Bashkuar éshté rritur javét e fundit, me gati dy milioné vende pune né dispozicion. Industrité...

Nga Altin Prenga: Kandidat për katundar!

Altin Prenga i Mrizit të Zanave njihet si nxitës i apasionuar i prodhimit vendas dhe i kthimit të shqiptarëve në punët e vlefshme dhe...

Ju si thoni, apo mbulon realitetin??Deklarata e Ministres së Financave: Kemi rritur pagat, s’dimë të ketë njerëz të varfër

Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj u shpreh se ka pasur disa rritje të çmimeve, por theksoi se ekonomia vendase është...

E pabesueshme! Shqiptarët posedojnë 4.9 miliardë euro në banka, 70% e tyre janë të politikanëve

Depozitat në euro në sektorin bankar shqiptar arritën në 4.9 miliardë euro në fund të muajit korrik. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se...

Oficiale: Eurostat e rendit Shqipërinë vendin e fundit me paga në Europë, derisa kryeministri thotë do “bëhemi” Dubai i Ballkanit

Një shqiptar paguhet sa një e treta e pagës së një evropiani. Kështu e përkufizon Eurostat nivelin e të ardhurave në vendin tonë. Shqipëria...

Produktet “Made in Albania” drejt tregjeve të huaja, Uji Dukat nis eksportin

Sipas raporteve të fundit ndërkombëtare Shqipëria renditet në top listën e vendeve europiane sa i takon rezervës ujore për frymë të popullsisë. Specialistët thonë se...

Biznesi kërkon punëtorë të huaj/ S’ka profesionistë? Të rinjtë emigrojnë

Gjetja e punonjësve në Shqipëri është bërë problematike në disa sektorë, ku kryesisht fasonët kanë ngritur alarmin “SOS”. Fasonët, por edhe bizneset në sektorin e...

Artikujt e fundit

- Advertisement -spot_img