9.5 C
Tirana
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Kulture

MADHËSHTOR N’ATO BREGORE PRET BACA KURTI MBI SHTATORE Shkruar nga Prof. Gjon Frani Ivezaj

MADHËSHTOR N'ATO BREGORE PRET BACA KURTI MBI SHTATORE Shkruar nga Prof. Gjon Frani Ivezaj Po bëhet gati një shekull e gjysëm nga koha kur Baca Kurti...

Unaza prej ari e Gjeçovit, si e shpëtoi këtë unazë ari për t’ia kaluar brezave të tjerë të shqiptarëve

Dorian Koçi (148 vjetori i lindjes të Shtefën Gjeçovit) Në përvjetorin e lindjes së fratit Shtjefën Gjeçovi ia vlen të kujtosh sesi ky misionar i dijes...

Tradita shqiptare e Mirditës: Njëri nga 11 krushqit duhej të ishte këngëtar

Kushdo që në kullën e tij mirditase, në fëmijërinë e largët, ka parë të varur një çifteli, nuk e ka të vështirë të kuptojë...

Qendra Historike e Prizrenit dhe Kalaja e Prizrenit drejt zbatimit të dy Planeve të Menaxhimit (DOKUMENT)

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur sot hapat e parë drejt zbatimit të dy Planeve të Menaxhimit, për Qendrën Historike...

Xhubleta: Veshja më e vjetër shqiptare, mbi 4 mijë vjet histori e egzistences tone kombetare.

Veshje tipike e grave në Shqipërinë Veriore, mbi lumin Drin, Nikaj-Mërturi e Rugova, Malësi e Madhe dhe shqiptarë të Malit të Zi, në zonën...

FJALË TE URTA NGA TROJET SHQIPTARE

Ajo që ke frikë të gjen. ELBASAN Ai që s’ka gojë, vdes pa ardh dita. ELBASAN Ai që s’tutet me fjalë, s’tutet as me pushkë. KOSOVË Atë...

Qyteti ‘fantazëm’ ku duket se s’ndodh asgjë, por që ka gjithshka

Nga Armando Meta Herët në mëngjes nisemi nga Tirana. Pas një udhëtimi 2 orë e 30 minuta i afrohemi Malit të Trebeshinës dhe luginës së...

Qyteti i një mbi një dritareve, arkitekturë e rrallë e natyrës

Kujtdo që i është dhënë mundësia të vizitojë Beratin ka mbetur i mahnitur. Jo vetëm nga arkitektura e tij e rrallë, por edhe nga...

VALBONA: Parajsa që ndodhet mes alpeve shqiptare

Mes alpeve shqiptare fshihet një vend përrallor, e bukura Valbonë. Shumë kisha dëgjuar për këtë zonë, por asnjëherë nuk kisha shkuar. Në perceptimin tim,...

Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret

Nga Sejdo Harka Përmeti, ose siç njihet ndryshe qyteti i trëndafilave, është sa i lashtë aq dhe i ri, që së largu duket sikur përherë...

Artikujt e fundit

- Advertisement -spot_img