8.5 C
Tirana
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Cili është peshku më i shëndetshëm e më i rrezikshëm për t’u ngrënë

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Peshku është i mirë jo vetëm që është plot proteina dhe me pak yndyra të ngopura, por është i pasur edhe me acide yndyrore omega-3 që zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Por disa lloje peshqish janë edhe të rrezikshëm nëse hahen shumë.

“Historikisht, peshku ka qenë gjithmonë pjesë e dietës së banorëve të zonave blu, ku jetojnë 100-vjeçarë. Është interesante se në këto rajone, njerëzit hanë kryesisht ushqime bimore, me sasi të vogla të proteinave shtazore, përfshirë peshkun”, tha dietologia dhe dietologia Felicia Stoler.

Por ajo që është e rëndësishme për shëndetin është edhe mënyra se si përgatitet peshku. Kur skuqet në vaj të thellë, humbet vlerën e tij shëndetësore. Është mirë të konsumoni peshk të gatuar ose të pjekur në skarë, dhe i ngrirë është po aq i mirë sa i freskët, tha Stoler për PureWow.

Disa nga peshqit më të shëndetshëm për t’u ngrënë janë salmoni i egër, sardelet, harenga, trofta, skumbri, dhe merluci. Ekspertët rekomandojnë të hani rreth 300 gramë peshk ose ushqim deti në javë.

Gjurmët e merkurit gjenden në të gjitha llojet e peshqve dhe butakëve. Edhe pse nuk do të ndikojë në shëndetin tuaj në sasi të vogla, është toksik në sasi më të mëdha.

Ekspozimi i metil-merkurit lidhet me zhvillimin e vonuar neurologjik, humbjen e shikimit periferik, mungesën e lëvizshmërisë ose koordinimit, dëmtimin e të folurit dhe dobësinë e muskujve, sipas Agjencisë Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit.

Gratë shtatzëna që konsumojnë metil-merkur mund t’i ekspozojnë foshnjat e tyre ndaj problemeve të sistemit nervor dhe problemeve neurologjike. Në sasi të mëdha mund të shkaktojë dëmtime të përhershme në tru dhe në sistemin nervor, paralajmëron Agjencia për Substancat Toksike dhe Regjistri i Sëmundjeve. Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit madje e konsideron metil-merkurin një kancerogjen të mundshëm për njerëzit.

Prandaj, duhet të shmanget konsumimi i tepërt i peshkut me përmbajtje të lartë të merkurit, ndërsa gratë shtatzëna, gratë gji-dhënëse dhe fëmijët e vegjël duhet të kufizojnë plotësisht marrjen e tij. Disa nga këto specie janë peshkaqeni, peshku shpatë dhe toni.

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit