11.5 C
Tirana
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Covid-19/ Ekspertët e OBSH-së : Shpërndarja e virusit në Wuhan e ka origjinën më të largët sesa Kina raportoi zyrtarisht

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Hetuesi kryesor për misionin e OBSH-së, Peter Ben Embarek, i tha CNN në një intervistë të gjerë se misioni kishte gjetur disa shenja të përhapjes më të gjerë të vitit 2019, duke përfshirë krijimin për herë të parë që kishte mbi një duzinë shtame të virus në Wuhan tashmë në dhjetor.

Ekspertët e OBSH-së, shpërthimi i COVID-19 në Wuhan shumë më i gjerë sesa raportoi Kina zyrtarisht

KINË– Hetuesit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) duke parë origjinën e koronavirusit në Kinë kanë zbuluar shenja që shpër thimi ishte shumë më i gjerë në Wuhan në Dhjetor 2019 sesa është raportuar më herët nga Kina.

Ata dhe kërkojnë urgjentisht akses në qindra mijëra mostra të gja kut nga qyteti që Kina deri më tani nuk i ka lënë të shqyrtojnë.

Hetuesi kryesor për misionin e OBSH-së, Peter Ben Embarek, i tha CNN në një intervistë se misioni kishte gjetur disa shenja të përhapjes më të gjerë të vitit 2019.

Ekipi gjithashtu kishte një shans për të folur me pacientin e parë që zyrtarët kinezë thanë se ishte infektuar, një punonjës zyre në të 40-at e tij, pa histori udhëtimi të shënuar, raportuar i infektuar më 8 dhjetor.

Shfaqja e ngadaltë e të dhënave më të hollësishme të mbledhura në udhëtimin e shumëpritur të OBSH-së në Kinë mund të shtojë shqetësimet e shprehura nga shkencëtarë të tjerë që studiojnë origjinën e sëmundjes që mund të jetë përhapur në Kinë shumë kohë para shfaqjes së saj të parë zyrtare në mes të Dhjetorit.

Ben Embarek, i cili sapo është kthyer në Zvicër nga Wuhan, i tha CNN: “Virusi po qarkullonte gjerësisht në Wuhan në Dhjetor, gjë që është një zbulim i ri.”

Specialisti i OBSH-së për sigurinë e ushqimit shtoi se ekipi ishte prezantuar nga shkencëtarët kinezë me 174 raste të koronavirusit në dhe rreth Wuhanit në Dhjetor 2019. Nga këto 100 ishin konfirmuar nga testet laboratorike, tha ai, dhe 74 të tjerë përmes diagnozës klinike të pacientit simptomat.

Ben Embarek tha se misioni, i cili përbëhej nga 17 shkencëtarë të OBSH-së dhe 17 kinezë kishte zgjeruar llojin e materialit gjenetik të virusit që ata ekzaminuan nga rastet e hershme të koronavirusit në dhjetorin e parë./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit