23.5 C
Tirana
E diel, 14 Gusht, 2022

Dieta nuk jep rezultat? Përgjigja është mungesa e këtyre 2 vitaminave, çelësi për humbjen e shpejtë të peshës

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Shumë njerëz besojnë se heqja dorë nga ushqimi është mënyra më e mirë për të humbur peshë shpejt dhe me efikasitet. Megjithatë, uria dhe ushqimet e pamjaftueshme mund të kenë pasoja katastrofike për shëndetin tuaj dhe vetëm humbja e peshës nuk ia vlen.

Çelësi për të rënë në peshë shëndetshëm është një dietë e ekuilibruar që përmban lëndët ushqyese të nevojshme. Mbani mend se mungesa e vitaminave, mineraleve dhe hormoneve shoqërohet me një sërë çrregullimesh metabolike që ndikojnë në aftësinë natyrale të trupit tuaj për të menaxhuar peshën.

Sipas studimeve të shumta, mungesa e vitaminës D dhe vitaminës B12 mund të ndikojë në peshë. Vitamina D është çelësi për ndërtimin e kockave dhe hulumtimet kanë treguar se ajo është efektive në luftimin e qelizave kancerogjene, si dhe infeksioneve të ndryshme.

Vitamina B12, nga ana tjetër, është e nevojshme që trupi të formojë qelizat e kuqe të gjakut. Mungesa e vitaminës mund të shkaktojë komplikime të tilla si kapsllëk, lodhje, dobësi të muskujve, humbje të kujtesës dhe ndryshime në sjellje.

Megjithatë, këto dy vitamina jashtëzakonisht të dobishme janë dëshmuar të jenë shumë efektive edhe kur bëhet fjalë për dietën. Disa studime kanë treguar se ekziston një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe obezitetit.

Një lidhje e mundshme mund të reduktohet tek adipokinat, të prodhuar nga indi dhjamor, të cilët ndikojnë në rregullimin e oreksit, metabolizmin e lipideve dhe glukozën. Të gjitha janë të rëndësishme për humbjen e peshës dhe kur prodhimi i adipokinës nuk kryhet rregullisht, mund të shfaqet rezistenca ndaj insulinës dhe diabeti i tipit 2.

Një studim i publikuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë shqyrtoi plotësimin e vitaminës D3 gjatë humbjes së peshës. Studimi përfshinte 218 gra, të moshës nga 50 deri në 75 vjeç. Të gjithëve u përshkruhet një dietë me marrjen e kufizuar të kalorive, dhe bashkë me të një plan trajnimi.

Gjysma e grave morën një suplement të vitaminës D, ndërsa gjysma tjetër morën një placebo. Në fund të studimit, studiuesit zbuluan se gratë që plotësonin nevojat e tyre për vitaminë D humbën mesatarisht 3.2 kg më shumë se gratë që nuk merrnin suplemente vitaminash./albeu.com/

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit