9.5 C
Tirana
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

“Dikush po del, dikush po…”, shefja e Infektivit tepër e shqetësuar për situatën nga koronavirusi

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Situata vijon të jetë e rënduar ditët e fundit në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavitusi.

Shefja e Ifektivit, Najada Çomo është shprehur se deri më tani ka shtretër të lirë, por që situata mund të ndryshojë.

Ndër të tjera ajo ka rrëfyer se është rritur numri i të prekurve të moshës 35-40 vjeç.

“Është e vërtetë që kemi një shtim të numrave të shkruar në spitalet Covid. Kemi numëroni të dhënat tuaja për të infektuar. Shtrimet janë në një zhvendosje dinamike, por ajo çka unë bëj që tërhiqja të ndjehet në lidhje me personin tim që është ulur grupmosha e prekur dhe e shkruar në spital. Pra kemi një trend të prekjes së moshave 30 apo 45 vjeçare dhe janë në gjendje të rëndojnë nga ana shëndetësore. Nuk kemi ndryshim të sjelljeve të virusit, por shtim të moshave të prekur në moshë më shumë.

Është mosha e re që ka kontakt më shumë me shumët e tjera dhe mbeten burim i madh infeksioni për veten dhe të tjerët. Shifra tani që flasim është dinamike. Dikush po del, dikush po shtrohet, dikush po pret të bëjë analiza. Për të mos hapur panik, kemi shtretër të lirë, por nuk gëzojmë shtretërit e lirë, por mbajtja e maska dhe ruajtja e distancës fizike,” deklaroi Çomo për “top channel”./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit