8.5 C
Tirana
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

E pabesueshme, qielli kthehet në ngjyrë vjollcë, teksa rrufetë godasin malin vullkanik

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Qielli mbi një vullkan aktiv në Indonezi është kthyer në ngjyrë vjollcë, gjatë një stuhie rrufesh.

 

Imazhe spektakolare treguan Mali Sinabung në Karo, Sumatra Veriore, që vazhdonte të lëshonte një kolonë hiri dhe tymi deri në 5 km në qiell, ndërsa rrufetë gjëmonin sipër.

Sinabung u aktivizua jetë javën e kaluar, me 13 shpë.rthime të regjistruara vetëm të martën.

 

Ekspertët thonë se ngjyra vjollcë e qiellit shkaktohet nga shpërndarja e dritës së bardhë, për shkak të lagështirës, mjegullës dhe pluhurit në ajër, ndërsa fotografët fiksuan me aparatet e tyre këtë spektakël./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit