12.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Fantastike! Flamuri shqiptar valvitet edhe në majën më të lartë të malit në Serbi

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Në majën e malit Midzor rreth 2169m, e cila konsiderohet maja më e lartë e Serbisë, sot valvitet edhe flamuri shqiptar. Kjo falë një grupi alpinistësh nga Peja, të cilët e ngjitën malin me shumë vështirësi dhe në fund vendosën të lënë shenjën e tyre për këtë arritje.

 

Ngjitja e malit ishte tepër e vështirë për ta, por interesante. Shtegu ishte i gjithi i mbuluar me dëborë, temperaturat ishin konstante nën 0 dhe ngjitjen përgjatë kreshtës e vështirsoi era e fortë dhe e ftohtë. Megjithatë, përgjatë kreshtës kishte pamje mbresëlënëse nga dy shtetet, Bullgari dhe Serbi, çka bëri që alpinistët të shijonin ngjitjen./korrieri.al

 

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit