20.5 C
Tirana
E enjte, 7 Korrik, 2022

Historike/ Nisi udhëtimin 7 muaj më parë, “Hope” pritet që ditën e sotme të arrijë në planetin e kuq

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Anija hapësinore Hope, u nis nga toka shtatë muaj më parë dhe pritet të hyjë ditën e sotme në orbitën e Marsit.

Sipas mediave të huaja, aktualisht ajo po lëviz me shpejtësi 120.000/km në orë dhe duhet të ndalë motorët e saj për 27 minuta në mënyrë që të lejojë kapjen nga graviteti i planetit.

Suksesi do ti mundësonte anijes Hope të fillonte misionin për të studiuar klimën e marsit.

Sipas mediave të huaja, aktualisht ajo po lëviz me shpejtësi 120.000/km në orë dhe duhet të ndalë motorët e saj për 27 minuta në mënyrë që të lejojë kapjen nga graviteti i planetit.

Suksesi do ti mundësonte anijes Hope të fillonte misionin për të studiuar klimën e marsit.

Ka nisur udhëtimin shtatë muaj më parë, anija hapësinore Hope pritet të mbërrij ditën e sotme në Mars

EMIRATET E BASHKUARA-Emiratet e Bashkuara Arabe po shkruajnë histori, duke dërguar një sondë rreth marsit. Anija hapësinore Hope, u nis nga toka shtatë muaj më parë dhe pritet të hyjë ditën e sotme në orbitën e Marsit.

Sipas mediave të huaja, aktualisht ajo po lëviz me shpejtësi 120.000/km në orë dhe duhet të ndalë motorët e saj për 27 minuta në mënyrë që të lejojë kapjen nga graviteti i planetit. Suksesi do ti mundësonte anijes Hope të fillonte misionin për të studiuar klimën e marsit.

“Po hyjmë në një fazë shumë kritike. Është një fazë që në thelb përcakton nëse ne arritëm Marsin apo jo dhe nëse ne do të jemi në gjendje të hapim dyer të reja për shkencën tonë.

Nëse shkojmë shumë ngadalë përplasemi në Mars, nëse do të jemi shumë shpejt, do ta kalojmë atë,”-ka thënë drejtori i projektit, Omran Sharaf.

Hope është i pari nga tre misione që do arrijnë në planetin e kuq këtë muaj. Të mërkurën anija kinez Tianën 1 do të përpiqet po ashtu të hyjë në orbitën e tij./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit