15.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Itali/ Spallet fituesi i Festivalit të 71-të të “Sanremo”, ja kush triumfoi

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Grupi i rrokut Maneskin janë shpallur fitues të Festivalit të 71-të të Sanremo.

 

Pas tij u renditën Francesca Michielin & Fedez, në vendin e dytë, dhe Ermal Meta në vendin e tretë.

Këngëtari me origjinë shqiptare siguroi vendin e parë, në fazën e parë të televotimit me këngën “Un milione di cose da dirti” dhe emri i tij përmendej në mediat italiane si fitues i Sanremo 2021.

 

Ai ishte konkurrent i Sanremo edhe tre vite më parë ku u shpall fitues me këngën “Non mi avete fatto niente”.

Votimi

 

Në garë për të rrëm byer çmimin e parë ishin 26 këngëtarë, të cilët interpretuan këngët e tyre gjatë pjesës së parë ku u votuan përmes televotimit.

 

Në fund të fazës së parë, u ele minuan 23 prej tyre dhe tre dolën finale, Ermal Meta, Francesca Michielin & Fedez dhe Maneskin.

 

Këngëtarët që u renditën në tre vendet e para interpretuan sërish dhe vota e tre jurive hyri në lojë, për të shpallur fituesin./korrieri.al

 

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit