17.5 C
Tirana
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

“Janë kamerat e sigurisë, e kanë kap imazhin e hyrjes në shtëpi dhe daljes.

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Schaeuble tha: “Policia e shtetit të Berlinit tashmë ka bërë thirrje që të shtohen forcat e sigurisë në zonën përreth ndërtesës së Reichstag-ut”,

Një zëdhënëse e Bundestag konfirmoi se Schäuble u kishte shkruar ligjvënësve për situatën aktuale, por nuk pranoi të jepte detaje të përmbajtjes së letrës.

Media gjithashtu raportoi se Schäuble i kishte kërkuar Ministrisë së Jashtme një raport mbi dhunën në Uashington.

“Kam kërkuar një raport nga Zyra e Jashtme e Gjermanisë mbi trazirat në SHBA dhe do të sqaroj me qeverinë federale dhe shtetin e Berlinit se cilat përfundime mund të nxirren nga kjo për të mbrojtur parlamentin”, shtoi ai.

Një zëdhënës i Policisë bëri me dije se do të rishikoheshin masat mbrojtëse për ndërtesat e rëndësishme në Berlin, masa që kanë të bëjnë me ish-ndërtesën e Reichstag, ku mbahet parlamenti dhe vendet që kanë me lidhje me SHBA-në.

Mbështetësit e zemëruar të Presidentit të SHBA Donald Trump, hynë të mërkurën në kryeqytetin e Uashingtonit, selia e Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit të SHBA. Pesë persona vdiqën, përfshirë një oficer policie.

Në Berlin, protestuesit kundër kufizimeve të koronavirusit sulmuan shkallët e ndërtesës së parlamentit gjatë një demonstrate në gusht.

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit