20.5 C
Tirana
E enjte, 7 Korrik, 2022

Jepini “lamtumirën” ditëve me diell, bëhuni gati për rikthimin e reshjeve të shiut dhe dëborës

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Ditëve të fundit, qytetarët kanë mundur të shijojnë diellin e ngrohtë pranveror, por gjërat do të ndryshojnë sërish.

 

Dita e shtunë do të nisë me mot të vranët e reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit.

Sipas sinoptikanëve të Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, gjatë ditës gradualisht vranësirat do të përçahen duke i lënë vendin kthjellimeve, kurse reshjet e shiut do të mbeten prezente të herëpasherëshme me intensitet të ulët të karakterit lokal deri në orët e pasdites e më pas ndërpriten.

 

Në lartësinë mbi 800 mertra ne veri-verilindje dhe në lartësin mbi 1100 metra në juglindje parashikohen reshje të dobëta bore.

 

Dita e diel parashikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira këto më të përqëndruara përgjatë relieveve malore.

Në jug-juglindje vranësirat do të pasohen nga reshje lokale shiu në orët e pasdites.

 

Era parashikohet nga kuadrati i veriut me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare fiton shpejtësi deri në 10-12m/sek. Deti i forcë 1-2 ballë./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit