12.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Kontrolloni mirë/ Nëse gjeni monedha të tilla euro mund të bëheni milionere, ja arsyeja

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Ka 8 prerje monedhash të euros që janë aktualisht në qarkulliim në 19 nga 28 vendet e BE të cilat janë anëtarësuar në Unionin Ekonomik dhe Monetar.Siç e dimë, monedhat janë të gjitha të njëjta në formë dhe peshë. Dallimi i vetëm i tyre është në dizainin e njërës anë, mbi të cilën secili vend ka lirinëimazhin që dëshiron.

Përveç 19 vendeve të BE-së që kanë ado’ptuaar euron, ekzistojnë katër shtete që mund të prodhojnë monedha vetëm në sajë të marrëveshjeve bilaterale me Bashkimin Evropian përmes Italisë dhe Francës, ato janë San Marino,Vatikani, Monako dhe Principata e Andorës.

Tani për tani, në Europë ekzistojnë 184 versione të ndryshme të monedhave euro, pa llogaritur ato që prodhohen në sasi të vogla dhe për pak kohë për arsye përkujtimore. Dhe këtu është e bukura disa nga këto monedha të prodhuara në sasi të limittuara, mund të vlejnë sa një pasuri e vogël.

Gjithkush që disponon monedha me vlerë 2 euro,të ketë kujdes dhe tëhap sytë mirë.Njëra apo, me pak fat, disa prej tyre mund të jenë një thesaar,ditorja./lajmefed.com

 

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit