18.5 C
Tirana
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Mijëra testime dhe qindra raste të reja, publikohet bilanci i 24 orëve të fundit në Kosovë

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se edhe 301 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Ai ka thënë se janë kryer 2 mijë e 325 testime gjatë kësaj kohe.

Ndërsa Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit.

” Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.325 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 301 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Deçan 1 rast (91 vjeç), Gjakovë 1 rast (75 vjeç), Gjilan 1 rast (85 vjeç), Malishevë 1 rast (82 vjeç), Obiliq 1 rast (70 vjeç), Prishtinë 1 rast (61 vjeç), Skenderaj 1 rast (74 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (54 vjeç)”, thuhet nga IKSHPK.

Njoftimi i ministrit Zemaj:

Të nderuar qytetarë, Sot kemi numrin më të madh të testimeve, 2325. Nga këto mostra, 301 kanë rezultuar pozitiv, me normë pozitiviteti 12.9%.

Kërkoj nga secili që ta ruajmë shëndetin e njëri-tjetrit dhe shëndetin publik, sepse, ngarkesat në spitale janë rrezik i shtuar edhe për profesionistët për të ofruar përkujdesje, edhe për pacientët dhe familjet të cilat presin përkujdesje cilësore shëndetësore. Ju bëj ftesë të gjithë qytetarëve t’i zbatojnë rekomandimet për luftimin e Covid 19. Bashkë ia dalim!Barte maskën!Ruaje distancën!Mbaje higjienën! /Korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit