22.5 C
Tirana
E mërkurë, 6 Korrik, 2022

Mjaft u nisët ditën me përtesë, veprimi i parë që duhet të bëni sapo zgjoheni për shumë energji

Mos i humbisni

Me te lexuarat

I keni parë ato reklamat e dyshekëvë dhe jastëkëve të njerëzve të lumtur që zgjohen në mëngjes??

Epo janë thjesht reklama, e vërteta nuk është si në ekran. Janë të rrallë njerëzit që çohen të qeshur e të lumtur ! E vërteta është që të gjithë në duam edhe 5 minuta më shumë në shtrat, e ndalojmë alarmin të paktën 3 herë dhe pasi kemi marrë mundimin të çohemi nga shtrati mendimi i parë është “Sikur ta bëja pushim sot, të rrija gjithë ditën shtrirë”…

E duke parë ëndrra me sy hapur fillon ditën pa asnjë grimë energjie. Mëngjeset janë të vështira, por psikologia e Harvardit Amy Cuddy thotë që mëngjeset tuaja do i ngjasojnë atyre të reklamave nëse bëni pjesë të rutinës suaj një veprim të vetëm.

Para se të vendosni këmbët në dysheme, shtendosni muskujt sa më shumë të jetë e mundur.

Autore e shumë librave e studimeve Cuddy, mbron tezën se qëndrimi ynë mund të ndikojë mendimet dhe emocionet tona.

Përafërsisht 40% e njerëzve që flenë në pozicionin e fetusit, thotë Cuddy mund të përballen me një ditë stresuese ndaj gjëja e parë që duhet të bejmë të gjithë është të shtendosemi. Nuk keni gjë për të humbur ndaj provojeni.

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit