13.5 C
Tirana
E shtunë, 8 Tetor, 2022

Ndryshojnë kushtet për ruajtjen dhe transportimin e vaksinës Pfizer/ Biontech. Nuk kërkon më temperaturë ekstremisht të ulët

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Një lajm i mirë ka pushtuar rrjetin, sa i përket ruajtjes dhe transportimit të vaksinës anti-COVID Biontech / Pfizer.

Sipas mediave të huaja, të dhënat e paraqitura nga kompanitë tek autoritetet amerikane tregojnë se vaksina mund të ruhet në temperaturat nga -15 ° C në -25 ° C, deri në dy javë, në krahasim me kushtet e mëparshme ku kërkohej transportimi i saj në temperaturën – 60 ° C dhe – 80 ° C

Ugur Sahin, CEO Biontech, tha se kapaciteti i magazinimit të vaksinës në temperatura të larta do të t’i japë qendrave të vaksinimit fleksibilitet më të madh, duke shtuar se kompania vazhdon të zhvillojë formulime të reja për ta bërë vaksinën edhe më të lehtë në transport dhe përdorim./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit