8.5 C
Tirana
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Nëse ky pjepër ka qenë në tavolinën tuaj, keni rrez.ikuar rëndë shëndetin

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Ditën e djeshme një ska.ndal është publikuar lidhur me përmbajtjen e lartë të nitratit te pjepri. Sipas nutricionistëve nivelet e larta të nitrateve te ky frut, shkakton dhe kan.cer në organizëm.

“Në qoftë se këto norma tejkalohen dhe fatkeqësisht në shumicën e rasteve janë të tejkaluara, të dyja këto elementë kur futen në organziëm, sidomos nitratet ndërmjet enzimave të gojës, kthehen në nitrite të cilat pastaj pasi kalojnë në aparatin tretës në stomak , ndërmjet aciditetit të stomakut kalojnë në disa lëndë që quhen nitrozamina të cilat janë substanca potencialisht kancerogjene”, shprehet nutricionisti.

Niveli i lejuar i nitrateve tek pjepri është 90 miligramë për kilogramë. Por në të gjitha matjet e kryera me këtë pajisje të certifikuar ndërkombëtarisht, në katër tregje të Tiranës, ky nivel varion nga 540 deri në 850.

Por nga vjen ky nivel skandaloz i nitriteve tek këto produkte?

“Ne i marrim nitritet dhe nitratet fatkeqësisht në fruta dhe perime në formën e pesticideve apo fertilizantëve që atyre u hidhen gjatë kultivimit të tyre”.

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit