20.5 C
Tirana
E enjte, 7 Korrik, 2022

“Nuk ka efekte anësore”/ Studimi e konfirmon: Ja sa përqind efektive është vaksina ruse ‘Sputnik V’

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Vaksina ruse, e njohur si Sputnik V, ka efikasitet prej 91.6 përqind kundër koronavirusit, sipas një analize të botuar në revistën mjekësore “The Lancet”.

Gjetjet, bazuar në një provë klinike të kryer në gati 22,000 njerëz, treguan se vaksina Sputnik V dukej të ishte e sigurt dhe nuk shkaktoi efekte anësore serioze.

Rusia u përball me skepticizëm ndërkombëtar pasi vaksina u vu në përdorim të gjerë publik pa lëshimin e të dhënave në lidhje me provat klinike.

Rezultatet e vlerësuara nga kolegët sjellin numrin e vaksinave efikasiteti i të cilave është më i lartë se 90 përqind dhe do ta lënë Rusinë të pozicionuar mirë për të dhënë një vaksinë të lirë brenda dhe jashtë vendit.

Studimi vjen pasi zhvilluesi i vaksinës, Instituti i Kërkimeve Gamaleya, i cili është pjesë e Ministrisë Ruse të Shëndetësisë, njoftoi në dhjetor se vaksina tregoi efikasitet prej 91.4 përqind.

Kur një rregullator rus i kujdesit shëndetësor miratoi vaksinën në gusht, duke u bërë i pari në botë që e bëri këtë edhe pse të shtënat ende nuk kishin përfunduar provat klinike, ekspertët ngritën shqetësime se autoritetet po përpiqeshin të miratonin me ngut një vaksinë pa mbrojtjen e duhur.

Ian Jones i Universitetit të Reading dhe Polly Roy i Shkollës së Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër, të cilët janë të dy profesorë të virologjisë, shkruajnë në The Lancet, “Zhvillimi i vaksinës Sputnik V është kritikuar për nxitim të pa dukshëm dhe mungesa e transparencës.”

“Por,” shtuan ata, “rezultati i raportuar këtu është i qartë dhe parimi shkencor i vaksinimit demonstrohet.”

Rusia filloi fushatën e saj të vaksinimit në dhjetor. Përdorimi i vaksinës Sputnik V në më shumë se një duzinë vendesh, përfshirë Algjerinë, Hungarinë, Iranin dhe Venezuelën, është vendosur të fillojë këtë javë.

Në dhjetor, Instituti Gamaleya njoftoi se kishte bashkëpunuar me prodhuesin e ilaçeve AstraZeneca për t’u përpjekur të kombinojnë vaksinat e tyre dhe të shohin nëse përzierja mund të rrisë efikasitetin./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit