15.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Pamje apokaliptike vijnë nga Kina, goditet fort kryeqyteti nga stuhia e rrezikshme

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Këtë të hënë Pekini u mbulua nga pluhur rëre, fenomen i cili nga zyra e motit u quajt si stuhia më e rëndë e rërës në një dekadë.

Sipas mediave të huaja, stuhia shka ktoi një rritje të paparë në matjet e ndo tjes së ajrit, me nivelet e ndotjes në disa rrethe me 160 herë më të lartë se kufiri i rekomanduar.

 

BBC bën me dije se qindra fluturime janë anuluar pasi qielli u kthye në një mjegull pluhuri me pamje apokaliptike.

Supozohet se rëra erdhi nga erërat e forta nga Mongolia, një vend që po përjeton stuhi të rënda rëre, të cilat tashmë kanë shka ktuar 6 të vde kur deri më tani dhe dhjetëra të zhdukur.

“Duket si fundi i botës”, tha banorja e Pekinit, Flora Zou për agjencinë e lajmeve Reuters. “Në këtë lloj moti, unë me të vërtetë, nuk dua të jem jashtë”./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit