8.5 C
Tirana
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Pini paracetamol çdo ditë? Ja çfare zbuloi studimi i ri

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Ilaçet kundër dhimbjeve me kosto të ulët mund të blihen në shumicën e farmacive.

 

Paracetamoli përdoret për të trajtuar dhimbjet dhe gjithashtu mund të përdoret për të ulur një temperaturë të lartë.

Duke parë se është një ilaç kaq i dobishëm, a mund të jetë në të vërtetë i dëmshëm duke pasur parasysh mundësinë e arritjes së tij?

 

Më poshtë gjeni gjithçka që duhet të dini rreth paracetamolit:

 

Sa kohë i duhet paracetamolit për të funksionuar dhe sa është një dozë standarde?

Paracetamoli zakonisht merret në një formë tabletash ose kapsule, ose një ose dy kapsula 500mg në të njëjtën kohë. Ilaçet kundër dhimbjes marrin deri në një orë për të filluar efektin dhe nuk duhet të merret së bashku me ilaçet e tjera që tashmë përmbajnë paracetamol.

Paracetamoli mund të merret me ose pa ushqim dhe gratë shtatzëna ende mund ta përdorin atë në sasi të moderuara.

A është e sigurt të merrni paracetamol çdo ditë?
Doza e zakonshme për të rriturit është një ose dy tableta 500mg deri në katër herë në 24 orë dhe gjithmonë duhet të lini të paktën katër orë midis dozave. Kjo do të thotë një maksimum absolut prej tetë tabletave 500mg brenda një dite. Mbidozimi i paracetamolit mund të shkaktojë efekte anësore serioze, që do të thotë se nuk duhet të tundoheni kurrë për të rritur dozën ose për të marrë një dozë të dyfishtë nëse keni dhimbje të forta.

Nëse jeni ende duke iu përmbajtur kufijve, por e shihni veten duke kërkuar paracetamol çdo ditë, duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Megjithëse është i dobishëm kur merret me masë, marrja e paracetamolit për një kohë të gjatë mund të dëmtojë mëlçinë tuaj. Kontaktoni me mjekun tuaj dhe ata duhet të jenë në gjendje të gjejnë një zgjidhje afatgjatë të problemit. /Telegrafi./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit