11.5 C
Tirana
E shtunë, 8 Tetor, 2022

Piratët rrëmbejnë anijen e mallrave me flamur amerikan

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Një sulm pirat u krye mbi një anije mallrash që lundronte me flamurin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Oqeanin Atlantik pranë Gjirit të Guinesë.

Portali “Maritime Bulletin” raportoi se sulmi ndodhi në orët e para të mëngjesit të sotëm në ujërat e Togos. I njëjti burim bëri të ditur se anija e mallrave lundronte nga Ishujt Kanarie në Lagos të Nigerisë.

Anija ndryshoi rrugën e saj të lundrimit pas sulmit të piratëve dhe ende nuk ka asnjë informacion në lidhje me fatin e ekuipazhit.

Gjiri i Guinesë ishte skena më e shpeshtë e rrëmbimeve të anijeve dhe ekuipazheve në botë vitin e kaluar. Dëmet ekonomike të shkaktuara nga sulmet e piratëve vlerësohen në 818 milionë dollarë./oranews.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit