15.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

SHBA në prag të tejkalimit të 500,000 vdekjeve nga Covid-19

Mos i humbisni

Me te lexuarat

SHBA është në rrugën e duhur për të arritur 500,000 vdekjet nga Covid-19  më e shumta për çdo vend në botë  të hënën.

Vjen pak më shumë se një vit pasi infeksioni i parë i koronavirusit të ri, i zbuluar për herë të parë në Kinë, u regjistrua në brigjet perëndimore të SHBA.

Ngjarja e zymtë do të shënohet nga një ceremoni ndriçimi qirinjsh dhe moment heshtjeje në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti Joe Biden do të japë gjithashtu vërejtje.

Më shumë se 28.1 milion Amerikanë janë infektuar në  një rekord tjetër global.

Numri i amerikanëve që kanë pasur koronavirus është gati dyfishi i Indisë së dytë më të lartë (11 milion) dhe Brazilit (10.1 milion). Brazili ka regjistruar numrin e dytë më të madh të vdekjeve në 244,000 ndërsa Meksika është në vendin e tretë me 178,000./24lajme.com

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit