20.5 C
Tirana
E enjte, 7 Korrik, 2022

Shfaqet krijesa e rrezikshme në një fshat të vendit fqinj, kryetari i bashkisë thotë që banorët të tregojnë kujdes

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Një panterë u pikas në fshatin Castellana Grotte, në zonën e Barit. Kryebashkiaku Francesco De Ruvo dha lajmin, duke shpjeguar se ai i kishte shkruar prefekturës për një ndërhyrje pas disa raportimeve. “Jo pan ik, por kujdes” është ftesa e tij.

Felini, sipas prefekturës, “kishte lënë gjurmë të pagabueshme të kalimit të saj, duke treguar pak agr esion dhe pa shkaktuar dëme në njerëz ose gjëra”.

Prefektura e Barit ka thirrur një takim koordinues “për të vlerësuar dhe planifikuar operacionet e nevojshme për vendndodhjen e saktë dhe kapjen e panterës”, me të cilën po merren Karabinierët e Pylltarisë Bari me një specialist veterinar ekspert të kafshëve ekzotike.

“Pasi të jetë lokalizuar, për kapjen e panterës do të merren të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur shëndetin dhe integritetin e tij – thotë prefektura – dhe do të garantohet transferimi i tij në një mjedis të përshtatshëm”.

Kryetari i Komunës së Castellana Grotte, në bazë të indikacioneve që do të jepen, “do të aktivizojë të gjitha iniciativat e nevojshme për t’u garantuar informacion qytetarëve, gjithashtu për të këshilluar ose rregulluar me masat e duhura sjelljen më të përshtatshme për mbrojtjen e sigurisë publike dhe private “./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit