12.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Shteti po lufton për të përmbajtur virusin në Kaliforni

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Kalifornia u vlerësua për veprimin e shpejtë për të përmbajtur koronavirusin pranverën e kaluar. Tani më shumë se 31,000 njerëz kanë vdekur nga virusi në shtet. Çfarë shkoi keq?

Kalifornia ishte e para që lëshoi një urdhër të qëndrimit në shtëpi për të gjithë shtetin dhe ekspertët në atë kohë parashikuan që pandemia do të arrinte kulmin këtu në Prill me më pak se 2,000 jetë të humbura.

Por që nga nëntori, vdekjet janë rritur me më shumë se 1.000%. Vetëm në Los Angeles, gati 2,000 njerëz vdiqën këtë javë.

Morgjet e Makeshift janë ngritur në të gjithë shtetin, ICU-të janë të mbushura, oksigjeni po racionohet dhe ekipeve të ndihmës së shpejtë u është thënë që të mos transportojnë ata që nuk ka gjasa të mbijetojnë natën sepse spitalet janë shumë të mbushura.

Disneyland, i cili është mbyllur që nga marsi, tani është duke u kthyer në një qendër masive vaksinimi, së bashku me Dodger Stadium, me shpresat për të kontrolluar atë që është bërë një super rritje./24lajme.com

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit