13.5 C
Tirana
E premte, 7 Tetor, 2022

“Shumë martesa do të ishin më mirë nëse burri dhe gruaja do ta kuptonin qartë se janë…”/ Thëniet më të Bukura për Martesën

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Dita kur keni festuar dashurinë tuaj dhe keni marrë një angazhim të përjetshëm ndaj partnerit tuaj, përpara të gjithë miqve dhe familjes suaj, është një ditë për t’u mbajtur mend! Por kjo shënoi vetëm fillimin e martesës suaj.

Ju keni nisur një udhëtim të mbushur me ulje dhe ngritje. Pavarësisht se sa kohë ka kaluar që kur keni bërë zotime, ka mbetur shumë më tepër për të krijuar kujtime të pabesueshme.

Nëse është përvjetori juaj i martesës ose keni vështirësi të shkruani një fjalim për një mik që do të martohet, kjo do t’Ju vijë në ndihmë gjithasht. Lista e mëposhtme e thënieve për martesën do t’ju frymëzojë patjetër që të dërgoni një mesazh kuptimplotë.

Shumë martesa do të ishin më mirë nëse burri dhe gruaja do ta kuptonin qartë se janë në të njëjtën anë.

Le të ketë hapësira në bashkimin tuaj. Dhe qëndroni së bashku, por jo shumë afër njëri-tjetrit: Sepse shtyllat e tempullit qëndrojnë veçmas, Dhe lisi dhe selvia nuk rriten nën hijen e njëri-tjetrit.

Kur të mësoj ta dua Perëndinë më mirë se më i dashuri im tokësor, do ta dua më të dashurin tim tokësor më mirë se tani.

Kështu që nuk do të jetë e lehtë. Do të jetë vërtet e vështirë; ne do të duhet të punojmë për këtë çdo ditë, por unë dua ta bëj këtë sepse të dua ty. Ju dua të gjithëve, përgjithmonë, çdo ditë. Ti dhe unë… çdo ditë.

Nuk ka lumturi më të madhe për një burrë sesa t’i afrohet një dere në fund të një dite duke ditur se dikush në anën tjetër të asaj dere po pret zhurmën e hapave të tij.

Martesat janë si shenjat e gishtave; secila është e ndryshme dhe secila është e bukur.

Martesa është si të shkëmbeni adhurimin ndaj shumë njerëzve kundrejt sarkazmës së njërës/njërit.

Nuk është mungesa e dashurisë, por mungesa e miqësisë që i bën martesat e palumtura.

Çfarë gjëje më e madhe ka për dy shpirtra njerëzorë, sesa të ndiejnë se janë të bashkuar për gjithë jetën – për të forcuar njëri-tjetrin në çdo mundim, për të pushuar njëri-tjetrin në çdo pikëllim, për t’i shërbyer njëri-tjetrit në kujtime të heshtura të papërshkrueshme në momentin e fundit.

Një martesë e mrekullueshme nuk është kur bashkohet ‘çifti perfekt’. Është kur një çift i papërsosur mëson të shijojnë dallimet e tyre.

Zinxhirët nuk e mbajnë martesën së bashku. Janë fijet, qindra fije të vogla, të cilat i bashkojnë njerëzit gjatë viteve.

Ju nuk e doni dikë për pamjen e tij, rrobat e tij, ose për makinën e tij të bukur, por sepse ata këndojnë një këngë që vetëm ju mund ta dëgjoni.

Koha është shumë e ngadaltë për ata që presin. Shumë shpejt për ata që janë të frikësuar. Shumë e gjatë për ata që qajnë. Shumë e shkurtër për ata që festojnë. Por për ata që duan, koha është e përjetshme.

Kur kupton se dëshiron të kalosh pjesën tjetër të jetës me dikë, dëshiron që pjesa tjetër e jetës të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Akti i vërtetë i martesës ndodh në zemër, jo në sallën e vallëzimit, kishën apo sinagogën. Është një zgjedhje që bëni – jo vetëm në ditën e dasmës tuaj, por vazhdimisht dhe kjo zgjedhje reflektohet në mënyrën se si e trajtoni burrin ose gruan tuaj.

Martesa është një investim i madh: i kohës, i energjisë dhe i emocioneve. Mbroni dhe vazhdoni të kontribuoni në

investimin tuaj.

Martesa juaj është një lidhje e lavdishme, por mos e merrni si një detyrë të lehtë. Është menduar të punohet mbi të njësoj si të gjitha marrëdhëniet tuaja të tjera.

Gjithmonë përpiquni t’i jepni bashkëshortit tuaj më të mirën nga vetja juaj; jo ajo që ka mbetur pasi ju keni dhënë më të mirën tuaj për të gjithë të tjerët.

E thënë thjesht, një martesë nuk është një martesë pa ekzistencën e dy individëve që premtuan se do ta duan njëri-tjetrin.

Qëndroni të lidhur: jetësoni zotimet tuaja. Marrëdhënia juaj po mbështetet në to.

Martesa është gjendja më e lartë e miqësisë. Nëse jemi të lumtur, ajo pakëson shqetësimet tona duke i ndarë ato, në të njëjtën kohë që dyfishon kënaqësitë tona me pjesëmarrjen e ndërsjellë.

Kur përfundoni i martuar i lumtur, edhe marrëdhëniet e dështuara kanë funksionuar bukur për t’ju çuar atje.

Më pëlqen të jem i martuar. Është shumë e mrekullueshme të gjesh atë person të veçantë që dëshiron ta bezdisësh për pjesën tjetër të jetës.

Të jesh plotësisht i parë nga dikush, pra, dhe të të duan gjithsesi – kjo është një ofertë njerëzore që mund të kufizohet me mrekullinë.

Arritja ime më e shkëlqyer ishte aftësia ime për të bindur gruan time të martohej me mua.

Një martesë e fortë rrallë ka dy njerëz të fortë në të njëjtën kohë. Është një burrë dhe një grua që me radhë bëhen të fortë për njëri-tjetrin në momentin që tjetri është i dobët.

Mungesa jote nuk më ka mësuar të jem vetëm, thjesht ka treguar se kur së bashku hedhim një hije të vetme në mur./shkollaesuksesit.com

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit