9.5 C
Tirana
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Spektakël në qiell/ SpaceX lëshon 60 satelitë Starlink në hapësirë (VIDEO)

Mos i humbisni

Me te lexuarat

SpaceX lëshoi ??60 satelitë Starlink nga Qendra Hapësinore Kennedy rreth orës 11 të mëngjesit të dielën.

 

Ky është fluturimi i 21-të operacional dhe misioni i 22-të i përgjithshëm Starlink, sipas kompanisë.

Falcon 9 u ngrit për herë të tetë këtë vit. Misioni u transmetua live në Youtube dhe u ndoq nga qindra mijë shikues.

 

Përdorej Block 5 Booster B1051-9, përforcuesi më i vjetër aktiv në flotë. B1051 u kthye nga Florida vitin e kaluar dhe ishte tashmë në mision në janar 2020 dhe prill 2020 si dhe në gusht 2020 dhe tetor 2020.

 

Pak pas mesditës SpaceX dërgoi imazhe të raketës së saj Falcon9 ndërsa arriti në orbitë.

Tani në hapësirë ka më shumë se 1,300 satelitë Starlink./korrieri.al

 

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit