13.5 C
Tirana
E shtunë, 8 Tetor, 2022

Studimi i ri/ Asimptomatikët kanë pasoja nga Covid-19, ja çfare ju ndodh në mushkëri

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Sipas studimeve të fundit, rreth një e katërta e personave të prekur nga Covid-19 janë asimptomatike. Studime të shumta kanë treguar se pacientët asimptomatikë mund të kenë probleme me mushkëritë. Disa studime kanë gjetur probleme kardiake tek studentët dhe atletët. Ndërsa një tjetër studim duke parë raste asimptomatike dhe të lehta të Covid-19, tek fëmijët zbuloi shenja të dëmtimit të mundshëm të enëve të gja kut.

Ende nuk është e qartë se çfarë pasojash shëndetësore mund të ketë ndonjë nga këto pasoja. Pak viruse të tjerë janë shqyrtuar aq afër sa Covid-19, kështu që ka mundësi që viruse të tjera të lënë efekte të ngjashme pa shk aktuar probleme të mëdha. Në shumë raste dëmi ka të ngjarë të zgjidhet vetë, vërejnë mjekët. Por ata thonë se duhet bërë më shumë hulumtime për të përcaktuar se cilat mund të jenë efektet afatgjata, nëse ka ndonjë gjë dhe nëse njerëzit duhet të kërkojnë monitorim ose kontroll.

“Ekziston një rr ezik i goditjeve të brendshme për këta njerëz për të cilët ata nuk janë të vetëdijshëm. Kur gjërat ndodhin ngadalë në një person, poshtë sipërfaqes, mund të përfundosh me një situatë kronike. “,- thotë Eric Topol, themelues dhe drejtor i Institutit për Kërkime Scripps, një strukturë kërkimore mjekësore në La Jolla, Kaliforni.

Topol ishte bashkë autor i një studimi të botuar në internet në janar në revistën “Annals of Internal Medicine” që vlerësoi se të paktën se një e treta e individëve pozitivë Covid-19 janë asimptomatike dhe që duhet të trajtohen dhe të ekzaminohen pasi mund të kenë probleme të tjera. Studime të shumta kanë treguar se individët asimptomatikë ende mund të bëjnë skanime anormale të mushkërive.

Për shembull, gati 60% e 37 personave me infeksion asimptomatik treguan shenja të inflamacionit të mushkërive në një skaner. Topol thotë se skaneri i mushkërive te pacientët Covid pa simptoma kanë përmbajtur parregullsi që rrallë gjenden në grupet e kontrollit të njerëzve të shëndetshëm dhe janë të ngjashme me ato të gjetura te pacientët me Covid-19 që kishin simptoma.

“Ekzistojnë të paktën katër studimetë skanerëve të mushkërive tek njerëzit asimptomatikë që kanë treguar gjysmën e anomalive të konsiderueshme në përputhje me pneumoninë e sh kaktuar nga infe ksioni Sars-Cov-2 por pa simptoma”,- thotë Topol.

Studiuesit shpresojnë të mësojnë akoma dhe më shumë për këtë fenomen. Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmu ndjeve Infektive, në SHBA po studion problemet mjekësore afatgjata në pacientët e rikuperuar nga Covid-19, i cili përfshin një numër të vogël të pacientëve asimptomatike. Shoqata e Alzheimerit në Amerikë është duke përfshirë pacientë asimptomatikë në një studim të madh, , duke ekzaminuar edhe ndryshimet e trurit në pacientët e prekur nga Covid-19.

Problemet e zemrës janë një fushë tjetër shqetësuese. Në një studim të botuar në korrik në JAMA, studiuesit gjermanë zbuluan se 78 nga 100 pacientë Covid-19 kishin eko kardiake jonormale dy muaj pasi u prekën dhe 60 kishin eko që tregonin inflamacion të muskujve të zemrës.

Marrë nga Gazeta SI./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit