12.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Termet i fuqishëm në keto ishuj, mund të ketë rrezik tsunami

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Një lëkundje e fortë sizmike është regjistruar në goditur provincën jugore të Davao del Sur në Ishujt Filipine këtë të diel.

Sipas agjencisë sizmologe të Filipineve tërmeti ka qenë me një magnitudë 6.3 në një thellësi prej 10 km.

Ndërkohë Instituti i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë së Filipineve (Philvolcs) tha se tërmeti u regjistrua në thellësinë 15 km, duke shtuar se ishte tektonik, ndërkohe që japin alarmin për tsunami.

Vendi i Azisë Juglindore është në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, gjeologjikisht aktiv dhe përjeton tërmete të shpeshta, veçanërisht në jug./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit