9.5 C
Tirana
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Tërmeti i fuqishëm nxori sot në rrugë gjithë Greqinë, flet sizmologu i njohur grek dhe zbulon çfarë pritet të ndodhë

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Profesori i Gjeologjisë i EKPA dhe presidenti i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen e Tërmeteve (OASP), Efthymis Lekkas deklaroi për Neësbomb.gr se tërmei me magnitudë 6 ballë që goditi Greqinë shkaktoi te.rror.

 

Sipas Lekkas, magnituda e tërmetit që ndodhi pak pas orës 12:00 të së Mërkurës pasdite, ishte 6 në shkallën Rihter dhe është 16 kilometra në jug-perëndim të Elassona.

“Lëkundja sizmike shkaktoi intensitet të madh në Elassona, pasi u bë tme.rrësisht i ndjeshëm, por efektet nuk dihen për momentin”, theksoi ai për Neësbomb.gr.

“Padyshim që do të ketë një sekuencë pas tërmetit”, shtoi ai. “Lëkundjet sizmike e sotme janë një arsye shqetësimi, por për momentin ne jemi duke monitoruar zhvillimet,” përfundoi ai.

Tërmeti u ndje në të gjithë Greqinë qendrore dhe veriore, madje edhe në Atikë. Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti kishte një thellësi fokale prej 10 km dhe epiqendra e tij ishte 21 km në jugperëndim të Elassona./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit