20.5 C
Tirana
E enjte, 7 Korrik, 2022

Tërmeti në Greqi/ Sizmiologët japin alarmin : Do të ketë paslëkundje të fuqishme, qytetarët duhet të kenë kujdes

Mos i humbisni

Me te lexuarat

GREQI– Tërmeti i fuqishëm që tro nditi sot Greqinë, është mëse i pritur pasi zona ku ndodhi është zonë sizmiologjike, sipas disa sizmiologëve.

 

Siç konfirmohet nga profesori i sizmologjisë në Universitetin Aristoteli të Selanikut, Costas Papazachos, tërmeti kishte një madhësi prej 6 Rihter dhe epiqendra e tij e saktë ishte 10 kilometra në perëndim të Tirnavos.

Sipas Protothema, Ai vuri në dukje se kjo zonë në përgjithësi ka tërmete me madhësi të ngjashme, me të fundit në 1781, e cila u vlerësua me 6.2 Rihter. Ai tha se tronditjet akoma janë duke u regjistruar, siç pritet të ndodhë në 24 orët e ardhshme.

Papazachos nuk e përjashtoi mundësinë e një paslëkundje shumë të fortë të së njëjtës përmasë duke shtuar se do të pasojnë disa tron ditje të mëtejshme. Në fakt, Papazachos theksoi se në asnjë rast shkollat ​​nuk duhet të hapen nesër.

Ai gjithashtu shtoi se njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm dhe të qëndrojnë jashtë shtëpive të tyre për disa orë. Drejtuesit e drejtorisë kompetente të Ministrisë së Infrastrukturës së bashku me shkallët e inxhinierëve po përgatiten të shkojnë në zonë./korrieri.com

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit