9.5 C
Tirana
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Tiranë/ Ekze kutohet në mes të kryeqytetit biznesmeni 66-vjeçar, policia jep detajet e plota

Mos i humbisni

Me te lexuarat

TIRANË- Një ekze kutim i stilit maf ioz ka tron ditur mëngjesin e sotëm kryeqytetin. I vr arë ka mbetur 66 vjeçari, Behar Sulo Sofia nga Lapardhaja Beratit banues ne Rrugën e Qelqit Kombinat.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 09:00 të mëngjesit, pranë Piramidës, buze lumit të Lanës, ku fillimisht Behar Sofia është gjetur i pla gosur dhe është dërguar me urgjencë në spital por pa mundur të mbijetojë.

Mësohet se vik timën e kanë kap ur të paktën dy pl umba që i kanë marrë jetën. Dyshohet se autori/ët e kanë ekze kutuar me ar më me silen ciator pasi nuk është raportuar për kri sma ar me. Në momentin e kri mit, vik tima ecte në këmbë në trotuar.

Grupi hetimor ka marrë ndërkohë dhe pamjet e filmuara nga kamerat e sigurisë të bizneseve dhe objekteve pranë vendit të ngjarjes.

Por kush është Behar Sofia?

Viktima sipas burimeve të Top Channel ishte një biznesmen por emri i tij është lakuar disa herë në disa nga ngjarjet më të mëdha kri minale në vend. Sofia është një emër i njohur për policinë si një person i përfshirë në aktivitete kriminale të drogës.

Mësohet se ai kishte tre emra, Behar Seferi, Behar Sofia, Fatmir Sofia. Ai më parë është arrestuar sëbashku me Abdulselam Turgut duke u akuzuar për traf ik dro ge nga Turqia në Shqipëri. Konkretisht, në vitin 1998 ai është arrestuar për llogari të autoriteteve turke i akuzuar për traf ikim ndërkombëtar të dro gës, kryesisht hero inës.

Turgut u pran gos më 18 shkurt të vitit 2011, një arrestim ky i finalizuar për llogari të shtetit gjerman. Turgut akuzohej nga autoritetet gjermane për traf ikimin e 1 ton dro ge, ndërkohë që kërkohet edhe nga Rumania, Austria, Holanda e Italia. Turgut, i cili veç akuzave për tra fik ndërkombëtar dr oge ka lidhje edhe me kri min e organizuar në Shqipëri.

Ndërkohë emri i turkut lakohet edhe për përfshirje në organizatë te rror iste. Celula te rror iste ku bënte pjesë, mes të tjerash akuzohet për planin e muajit mars 2018 për kryerjen e një ak ti te rror ist gjatë kremtimeve të Festës së Nevruzit, të frekuentuar nga anëtarë të nivelit të lartë të organizatës opozitare iraniane Mujah edeen el Kha lq (M EK), plan që u parandalua nga masat e shtuara të Policisë së Shtetit, falë informacioneve të sakta.

Ndërkohë ai njihet edhe si pronar i disa bizneseve në pranë stadiumit Dinamo në Tiranë. Ai ka pasur konf likte të vazhdueshme, ku kjo shpjegon edhe disa sul me që i janë bërë bizneseve të tij me lën dë pla sëse./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit