23.5 C
Tirana
E diel, 14 Gusht, 2022

UIet çmimi i naftës, rënie kaq të madhe nuk ka pasur dy vitet e fundit

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Ajo që vlen të thuhet në këtë situatë është se nafta në tregun Evropian luhatje në rreth 1.8 euro. Rritja e çmimit në vendet e BE ka qenë deri në 0.5 euro.

A e dini se…?
…ka shtete në botë si Venezuela e cila ua jep falas karburantin qytetarëve dhe e shet në treg për bizneset, për vetëm 0.02 euro për litër. Besojnë ose jo, është e vërtetë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të ndihmojnë direkt Evropën për të ulur çmimin e naftës dhe benzinës, duke i hapur rrugën kompanive evropiane të marrin karburant nga Venezuela.

Lajmi që citon noa.al bëhet i ditur nga Reuters dhe konfirmon se kompani italiane dhe spanjolle do të tërheqin naftën e Venezuelës për të zbutur valën e rritjes së çmimeve që po vuajnë prej tre muajsh evropianët, përfshirë qytetarët shqiptarë.

Advertisements

SHBA është treguar e zgjuar sepse ka vendosur të lëshojë naftën e Venezuelës për Evropën duke i dhënë koncesion tek borxhi që ky vend i ka SHBA-ve. Kjo do të thotë se Departamenti Amerikan i Thesarit do të marrë naftë në këmbim të miliarda dollarëve borxhe të akumuluara nga Venezuela.

Në këto kushte, ndërsa Evropa nuk ishte në gjendje të zëvendësonte naftën ruse, SHBA po bën që nafta të rrjedhë në Evropë nga Venezuela./techonlinelive.com

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit