15.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Violeta Manushi aktorja e madhe E skenës dhe Ekranit tonë

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Violeta Manushi lindi më 6 mars 1926 në Korçë. Vdiq me 27 korrik 2007 në Tiranë. Ajo ishte një nga ikonat e Teatrit Kombëtar të Tiranës, aktive edhe pas 48 vjetësh! Aktore e madhe, që ka shkëlqyer njësoj si në komedi (Ollga tek “Zonja nga qyteti”) ashtu edhe në dramë (Nica tek “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”). Numëron mbi 100 role në teatër dhe 16 në kinema. Në maj 2004 u rikthye me sukses në skenën e Teatrit Kombëtar, me tragjikomedinë “Streha e të harruarve”.

Ish-punëtorja e tipografisë, vetëm 20 vjeçe u regjistrua në shkollën e parë dramatike, të hapur pranë Teatrit të Shtetit (sot TK), më 1946. U shqua menjëherë për vërtetësi, spontanitet e natyrshmëri të rrallë, por edhe disiplinë e vullnet të hekurt. Në dramën “Orët e Kremlinit” (1957) ajo luajti njëherësh tre role, duke shënuar kështu një rekord origjinal, ende në fuqi.

 

Më pas shkëlqeu në rolet protagoniste në komeditë “Gratë gazmore të Uindsorit” (1959) dhe “Morali i zonjës Dulska” (1958). Nga dramaturgjia kombëtare interpretoi me shumë sukses Olimbinë te “Karnavalet e Korçës” (1964), Zyhranë te “Fytyra e dytë” (1968), Nicën te “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1971), Ollgën te “Zonja nga qyteti” (1975) dhe teton te “Pallati 176” (1985), duke u transformuar tërësisht në secilin prej tyre.

Ka luajtur edhe në 16 filma, që nga “Tana” (1958) e deri tek “Rrethimi i vogël” (1989) dhe një teledramë “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1976). Për rolin e teto Ollgës tek “Zonja nga qyteti” fitoi Medaljonin e Festivalit të Filmit më 1977.

Filmografia

 

Trishtimi i zonjës Shnajder – (2008) film i xhiruar ne 2005, para se ajo te vdiste

Valsi i Titanikut (1990), teater-komedi

Eja! – (1987) – Nje robaqepese

Telefoni i një mëngjesi – (1987)…. banakjerja

Rrethimi i vogël – (1986) ….Frosa Guri

Pallati 176 – (1985), Teto Rita

Taulanti kërkon një motër (1984) …Tezja

Një shoqe nga fshati – (1980) …..Teto Ollga

Përtej mureve të gurta – (1979) …Gjyshja

Zemrat që nuk plaken – (1977)… Bashkëshortja e Azemit

Zonja nga qyteti – (1976)…Ollga

Gjenerali i ushtrisë së vdekur (1976)

Mimoza llastica – (1973)…..Gjyshja

Gjurma – (1970)………Vjehrra Artanit

Plagë të vjetra (1968)……Mamaja e Veres

Vitet e para – (1965) …..Lonevica

Debatik – (1961)…. Maria

Tana – (1958)

Në shtëpinë tonë 1979./Wikipedia

 

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit