15.5 C
Tirana
E shtunë, 10 Dhjetor, 2022

Zbulohet një virus i ri në këtë shtet, thuhet se është shumë i ngjashëm me “SARS-CoV-2”

Mos i humbisni

Me te lexuarat

Virusi mendohet të mos jetë në gjendje të infektojë njerëzit pasi nuk mund të lidhet me receptorin ACE2 në qelizat njerëzore, porta e Covid-19 në trup. Sidoqoftë, antitrupat që qarkullojnë në gjakun e lakuriqëve të natës u zbuluan të jenë efektive në neutralizimin e virusit SARS-CoV-2.

Zbulohet një variant i ri i virusit në Tajlandë, i ngjashëm me SARS-CoV-2, por nuk transmetohet te njerëzit

TAJLANDË– Një koronavirus në lidhje me atë që shkakton pandeminë globale është zbuluar në gjakun e pesë lakuriqëve të natës që jetojnë në Tajlandë. SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, ndan 91.5 përqind të kodit të tij gjenetik me atë të virusit të sapo-identifikuar, të quajtur RacCS203, raporton DailyMail.

Virusi mendohet të mos jetë në gjendje të infektojë njerëzit pasi nuk mund të lidhet me receptorin ACE2 në qelizat njerëzore, porta e Covid-19 në trup. Sidoqoftë, antitrupat që qarkullojnë në gjakun e lakuriqëve të natës u zbuluan të jenë efektive në neutralizimin e virusit SARS-CoV-2.

Ky paradoks biologjik tregon se koronavirusët e bazuar në shkop nuk mund të infektojnë njerëzit, si standard, spekulojnë ekspertët. Në vend të kësaj, autorët mendojnë se koronavirusët evoluojnë vetëm aftësinë për të infektuar qelizat njerëzore pasi të kalojnë së pari në një mikpritës të ndërmjetëm, siç është një pangolin.

Këtu, ai muton dhe ndryshon pak formën, gjë që i jep asaj mundësinë e lidhjes së ACE2, Këto zbulime përputhen me njoftimin e djeshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se pandemia ka të ngjarë të shfaqet natyrshëm dhe koronavirusi nuk u lëshua nga një laborator.

Studiuesit të udhëhequr nga Universiteti Chulalongkorn në Bangkok morën mostra nga lakuriqët e natës në një vend të shenjtë të botës së egër në Tajlandën Lindore.

Ata kryen renditjen gjenomike të virusit të ri për të zbuluar se sa i lidhur ishte ngushtë me koronavirusët e tjerë, përfshirë SARS-CoV-2.

Ajo zbuloi se i afërmi më i afërt i virusit të ri quhet RmYN02, një virus i cili është 93.6 përqind identik me SARS-CoV-2. Ndërsa gjenetikisht i ngjashëm (91.5 për qind identik), SARS-CoV-2 dhe RacCS203, virusi i ri, kanë ndryshime të shumta.

Zbulimi i virusit të ri shton një bankë në rritje të njohurive në lidhje me familjen e koronavirusëve, të cilës i përket SARS-CoV-2.

Më parë, viruse të ngjashëm ishin gjetur vetëm në Kinë dhe Japoni, por prania e këtij lloji në Tajlandë tregon se ka shumë më tepër sesa besohej më parë, të përhapura me gjasë në një distancë prej 3000 milje në Azinë Juglindore./korrieri.al

- Reklame -spot_imgspot_img

Te rekomanduara

Ler nje koment:

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklame -spot_imgspot_imgspot_img

Artikujt e fundit